Cyklojízda Moravským krasem
Pro Řetovou byl cyklovýlet do Moravského krasu již tradiční a máme radost, že se stává vyhledávaným pro rodiny s dětmi. V posledních letech tomu přizpůsobujeme i trasu, snažíme se jezdit minimálně po silnicích i když úplně se jim vyhnout nelze. A současně dáváme prostor i pro pěší, protože kapacita vleku je maximálně do 40 kol a míst v autobuse je 49.
Tentokrát kolaři vystupovali v Ruprechtově, kde se nachází větrný mlýn a pěší byli odvezeni ke Sloupským jeskyním.
Trasa cyklistů vedla lesem mírným stoupáním po cyklostezce Malou Hanou podél vojenského újezdu Březina až do obce Krásensko, odkud jsme vyjeli do nejvyššího bodu výletu televiznímu vysílači Kojál, který s výškou 340 metrů je nejvyšší stavbou na Moravě a 3. nejvyšší stavbou v ČR. Signál z vysílače pokrývá část východních Čech a jižní a střední Moravu. Původní vysílač měřil 322 metrů a byl postaven a zprovozněn koncem 50. let. Současný stožár pochází z roku 1984. Odtud jsme mířili přes Lipensko do bývalého vápencového dolu Velká dohoda. Zde většina cyklistů volila delší zastávku. V tomto areálu se nachází cvičný feratový park se 711 m zabezpečených cest různé obtížnosti a lanový park na deseti kůlech, s deseti vysokými a 7 nízkými překážkami, postavený na dně lomu pro děti i dospělé. Nebylo ale potřeba se obávat o děti, které byly zabezpečeny na těle úvazkem a helmou. No a přes celý lom vedla lanovka 402 m dlouhá, skládající se ze 3 lan, mezi kterými se jezdilo v celotělovém úvazku se dvěma kladkami, zavěšeni na ocelovém laně. Z ní bylo možné shlédnout bývalý kamenolom z ptačí perspektivy. Děti si park náramně užily, dospěli se občerstvili a pak jsme někteří zajeli do Holštýna na oběd, někteří jeli ale přímo ke Sloupským jeskyním na oběd do hotelu Broušek. Odtud jsme krásným údolím po cyklostezce sjeli až na Skalní mlýn kde jsme též někteří doplnili tekutiny, abychom před stoupáním na propast Macochu načerpali sil.
Pěšáci navštívili Sloupské jeskyně a pěšky prošli malebným údolím na Skalní mlýn. Tam se někomu dokonce podařilo navštívit i Punkevní jeskyně. Cestu na Macochu pak někdo vystoupal pěšky Punkevním žlebem, někdo využil kabinkovou lanovku od Punkevních jeskyní.
Nu a tady jsme se všichni sešli a po 17 hodině po naložení kol se vydali zpět do Řetové.
Chtěla bych poděkovat manželovi za vzornou přípravu trasy, kterou jsme byli nuceni upravovat, protože původně jsme chtěli jet z Jedovnice kolem rybníku Olšovec, ale v danou sobotu se zde konalo Mistrovství světa motorových člunů a trasa byla pro veřejnost uzavřena. Nově zvolená trasa z Ruprechtova ale byl plnohodnotnou náhradou..