Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Řetová poskytla ubytování prvním 9 uprchlíkům z Ukrajiny

Řetová poskytla ubytování prvním 9 uprchlíkům z UkrajinyNa úvod si dovolím citovat starostu Radka Klozze z webu obce Šebrov-Kateřina, protože lépe bych to nenapsala. :  “To, co se teď děje na Ukrajině, si nikdo z nás nedovede vůbec představit. David se postavil Goliášovi. Ukrajinci zažívají nesmírně těžké chvíle, postavili se čelem agresorovi, bojují nejen za svou svobodu, ale i tu naší. Bojují proti mnohem silnějšímu nepříteli, který brutálně přepadl a ničí jejich zem. Proti nepříteli, který útočí na civilní cíle, prchající civilisty, školy, školky, porodnice i jaderné elektrárny. Proti vetřelcům povstal celý národ, bojují ženy i muži, armáda i domobrana. Můžeme mít různé názory na válečný konflikt a viníka. Nemusíme spolu ve všem souhlasit. Válečná zvěrstva ale, pevně věřím, odsoudíme všichni."

Obec Řetová a obyvatelé se k pomoci Ukrajinským utečencům postavila čelem a moc si vážím všech Řetováků, kteří přiložili ruku k dílu a poskytli humanitární pomoc – darovali  nábytek, přikrývky, šatstvo a jídlo. Vedení obce se rozhodlo poskytnout naši nevyužívanou mateřskou školku uprchlíkům z Ukrajiny na bydlení. Vzhledem k této skutečnosti jsme se rozhodli především veškeré jídlo a prošívané deky ze sbírky  použít pro ubytované uprchlíky. Zbylé ošacení , spací pytle a léky jsme odeslali na pomoc Ukrajině. Rozhodili jsme sítě na facebooku a po obci a během týdne se nám podařilo komplet vybavit budovu postelemi, ložním vybavením, ručníky, nábytkem, zprovoznit elektrickou instalaci, zakoupili jsme zástěnu na sprchový kout, instalovali poskytnutou pračku, vybavili kuchyň vše pro 15 dospělých a dětí cca 6 i více. V budově byl zprovozněn internet a nainstalována televize.  Nelze vyjmenovat všechny, kdo se na tomto podíleli. Byli to zaměstnanci obce a pan školník, firmy z Řetové a Řetůvky, které pracovali bez nároku na finance. Moc si pomoci všech vážím. Vše bylo ve velkém spěchu, protože již v neděli 13.3. k nám přijeli 3 ukrajinské rodiny – matky s dětmi a jedna babička z oblasti válečného konfliktu.  Na obsazení poslední místnosti čekáme a předpokládáme přijetí maminek s malými dětmi. Tímto ale naše práce nekončí a jsem si vědoma, že nastanou další povinnosti – případné zlegalizování pobytu, žádost o dávky, shánění zaměstnání pro ženy a školy pro děti. Pevně věřím, že zde budou chtít přečkat období války v klidu a bezpečí a naši obyvatelé jim budou i nadále pomáhat. Nebudou zde sami, další 2 rodiny budou bydlet v zemědělské bytovce, ale o ty se postará zemědělské družstvo. 

V sobotu 19.3. bude v kinosále vystoupení ochotnického spolku Doveda ze Sloupnice, a celé dobrovolné vstupné bude pojato jako finanční sbírka na pomoc ubytovaným rodinám, přece jen sem přijeli v co nejteplejších věcech a počasí se už chystá na jaro. Finanční pomoc přijímáme i na obci, budeme tak moci pomoct maminkám i s nákupem jarního oblečením a bot pro děti a pro ně.

                                                                                              Hana Šafářová